• Kategorie
  • Szukaj
  • Edukacyjne

Gry edukacyjne to jedna z najczęściej wybieranych opcji prezentu, jakie wręcza się dziecku. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór, aby dziecko mogło się nie tylko cieszyć nią podczas zabawy, ale także by przyniosła mu ona maksimum korzyści.

Zalety gier edukacyjnych

Wśród gier edukacyjnych sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju quizy oraz forma zgadywanek. Dzięki temu dziecko z łatwością może uczyć się liter alfabetu, dźwięków, kolorów, liczb, a także poszerzać swoją ogólną wiedzę na temat świata. Najlepiej, by gra edukacyjna była dostosowana odpowiednio do wieku dziecka, a także posiadała różne stopnie trudności albo warianty zabawy. Dzięki temu maluch nie znudzi się prędko kolejną zabawą planszową.

Niektóre gry edukacyjne mogą wymagać obecności rodzica lub innego dorosłego - może być to znakomita okazja do integracji całej rodziny, dlatego warto wybierać takie propozycje, przy których dobrze bawić się będą zarówno młodsi, jak i starsi. W naszym sklepie znajdziesz propozycje ciekawych gier planszowych dla dzieci, które rozwijają wyobraźnię i edukują poprzez zabawę. Quiz przyrodniczy pomoże wprowadzić w fascynujący świat roślin, a dodatkowo dostarczy pozytywnych emocji przy czytaniu zagadek w formie wesołego wierszyka. Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecić można gry oparte na nauce alfabetu, które zawierają elementy interaktywne, takie jak mówiący długopis. Bardzo prawdopodobne, że wzbudzi on także zainteresowanie tych, którzy naukę abecadła mają już dawno za sobą. Warto polecić także zestawy, w których znajdziemy kilkanaście zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.

Na nudę najlepsze są planszówki

Wydawać by się mogło, że gry planszowe to relikt przeszłości. Nic bardziej mylnego! Świętują one obecnie swoją drugą młodość. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji edukacyjnych, a producenci prześcigają się w nowych pomysłach na przyciągnięcie najmłodszej widowni. Warto pamiętać, że w takim wypadku więcej nie znaczy wcale lepiej. Dziecko nie powinno czuć się przytłoczone ilością bodźców, a także zabawek. Z tego względu warto dobrze przemyśleć wybór zabawek, by mogły one rzeczywiście spełnić swoje zadanie.

Warto także zwrócić uwagę na wygląd gry, czy jest atrakcyjna wizualnie, estetyczna, odpowiednia dla wieku malucha pod względem treści i ilustracji, a także sprawdzić opinie na jej temat. Ważny jest również sposób wykonania: trwałość poszczególnych elementów, odporność na intensywne użytkowanie, bezpieczeństwo dziecka (jeśli bawi się bez nadzoru dorosłych). Można też zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi danej gry planszowej, zamieszczonymi zwykle w karcie produktu.

Edukacja tylko w szkole?

Pamiętaj, że gra planszowa, nawet najlepszej jakości, nie zastąpi oczywiście tego rodzaju edukacji i tych wiadomości, które dziecko otrzyma podczas nauki w szkole. Jednak taka forma zabawy jest ważnym i często niedocenianym dodatkiem, który może w wymierny sposób wpłynąć na zainteresowanie malucha światem oraz najbliższym otoczeniem. Jeśli są zagadnienia, z którymi ma w szkole problemy, możesz podsunąć mu grę planszową w odpowiedniej tematyce i razem z nim powtórzyć ważne informacje. Możecie także na bazie jednej planszówki wymyślać swoje własne sposoby wykorzystania kart i pytań z dołączonych do niej quizów. To niezwykle rozwija wyobraźnię! Dlatego tak ważne jest, by wybierać takie gry edukacyjne, które mają duży potencjał twórczy i mogą towarzyszyć dziecku przez lata.